No Event
No Event
No Event
No Event
Fri Feb 17
at Ohio State Tune Up
in Columbus, Ohio
Sat Feb 18
12:00 pm
at Kenyon Classic 7th Place
in Gambier, Ohio
Sat Feb 18
at Kent State Tune-Up
in Kent, Ohio
Fri Feb 24
5:00 pm
NCAC Last Chance Meet Unscored
in Granville, Ohio
Sun Feb 26
12:30 pm
at NCAC Combined Events Championship
in Wooster, Ohio
Fri Mar 03
at NCAC Championship
in Oberlin, Ohio
Sat Mar 04
at NCAC Championship 4th Place
in Oberlin, Ohio
Fri Mar 10
3:35 pm
at NCAA Division III Championship
in Naperville, Ill.
Sat Mar 11
2:00 pm
at NCAA Division III Championship
in Naperville, Ill.
Sat Mar 25
11:00 am
at Carnegie Mellon Invitational 3rd Place
in Pittsburgh, Pa.
Sat Apr 01
11:00 am ET
at Hilltop Classic 5th Place
in Birmingham, Ala.
Sat Apr 01
11:00 am
at Wooster Invitational
in Wooster, Ohio
Sat Apr 08
12:00 pm
at Marv Frye Invitational 5th Place
in Delaware, Ohio
Sat Apr 15
12:00 pm
at All-Ohio Championship 10th Place
in Delaware, Ohio
Sat Apr 22
at Jesse Owens Classic
in Columbus, Ohio
Sat Apr 22
at Kenyon Spring Invitational 6th Place
in Gambier, Ohio
Fri Apr 28
1:30 pm
Denison Big Red Invitational Unscored
in Granville, Ohio
Sat Apr 29
12:00 pm
at NCAC Combined Events Championship
in Oberlin, Ohio
Sun Apr 30
1:00 pm
at NCAC Combined Events Championship
in Oberlin, Ohio
Fri May 05
at NCAC Championship T-7th Place
in Greencastle, Ind.
Sat May 06
at NCAC Championship 8th Place
in Greencastle, Ind.
Fri May 12
at BW Harrison Dillard Twilight
in Berea, Ohio
Thu May 18
12:00 pm
at Great Lakes Elite Meet
in Delaware, Ohio
Thu May 25
at NCAA Division III Championship
in Geneva, Ohio
Fri May 26
at NCAA Division III Championship
in Geneva, Ohio
No Event
Previous Next View Full Schedule

Licensed to Timing First, LLC - Contractor License
                                       HY-TEK's Meet Manager 2/11/2017 06:44 PM
                       Division 3 All-Ohio Championship                        
                       Otterbein University  - 2/11/2017                       
                          Clements Recreation Center                           
                                    Results                                    
 
Event 1  Women Distance Medley
================================================================================
 Meet Record: # 12:10.96  2/12/2011   Baldwin Wallace                          
                          J Clapacs, N Smith, B Hradisky, K Chinn           
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Otterbein                                        13:10.27   12:22.50   10   
     1) Claire Lamb SO                  2) Heather Sandvik SO             
     3) Sarah Bedell SO                 4) Hailey Acosta FR               
  2 Ohio Wesleyan                                    12:50.04   12:46.21    8   
     1) Rheanna Wilson JR               2) Mallory McCormick SR           
     3) Morgan Smith FR                 4) Sarah Fowler SR                
  3 Case Western                                     13:03.26   12:56.94    6   
     1) Vanessa Pasadyn FR              2) Maria DeRenzo SO               
     3) Shahed Eid FR                   4) Jennifer Hoffmann SO           
  4 John Carroll                                     13:37.79   13:08.49    5   
     1) Alainna Schmidt SO              2) Kendall Miller FR              
     3) Emma Harvey JR                  4) Jamie Amoroso FR               
  5 Ohio Northern                                    13:38.29   13:12.56    4   
     1) Michaela Fox SO                 2) Taylor Lavey FR                
     3) Avery Ewing SO                  4) Madeleine Routhier FR          
  6 Capital                                          13:30.94   13:14.97    3   
     1) Mackenzie Meyers SO             2) Olivia Quinter FR              
     3) Caitlyn Tulloss JR              4) Sarah Rini JR                  
  7 Mount Union                                      12:39.70   13:16.30    2   
     1) Nicole Laskowski FR             2) Colleen Bentler JR             
     3) Toni Beuck SO                   4) Emily Henson SO                
  8 Baldwin Wallace                                  13:35.77   13:50.10    1   
     1) Claire Makowski FR              2) Katie Fowler FR                
     3) Annie Quisno FR                 4) Hannah Nagy FR                 
  9 Bluffton                                         13:38.62   13:51.55  
     1) Anna Hairston SR                2) Keturah Warlick SO             
     3) Haylee Zigan FR                 4) Alexis Cash FR                 
 
Event 3  Women 5000 Meter Run
================================================================================
 Meet Record: # 17:23.54  2/11/2006   Ellie Fernandez, John Carroll            
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Julie Fobes               SR Muskingum           18:24.74   18:21.87   10   
  2 Danielle Kulpins          JR Case Western        18:40.91   18:28.69    8   
  3 Bella Pendola             FR Baldwin Wall        19:21.05   18:31.45    6   
  4 Anna Fash                 SO Denison             19:10.96   18:41.20    5   
  5 Alex Winter               SR Otterbein           19:06.31   18:55.20    4   
  6 Harlee Mollenkopf         SR Kenyon              18:56.76   18:59.06    3   
  7 Hannah Reigle             SO Mount Union         19:02.84   19:02.09    2   
  8 Hannah Westhoven          JR Capital             19:04.13   19:02.36    1   
  9 Kristina Myers            SO Ohio Norther        19:32.70   19:03.18  
 10 Rachel Laveson            JR Case Western        19:14.47   19:12.53  
 11 Dani Blum                 SR Heidelberg          18:56.48   19:21.11  
 12 Quinn Harrigan            SO Kenyon              19:19.20   19:25.97  
 13 Lauren Gornik             JR John Carroll        19:12.86   19:26.88  
 14 Alyssa Bahel              SO Denison             19:19.57   19:38.72  
 15 Meredith Wesco            SR Otterbein           19:13.22   19:38.77  
 16 Nicole Rinaldi            JR Mount Union         19:32.97   19:59.96  
 
Event 5  Women 60 Meter Hurdles
============================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 5 Best Times
 Meet Record: #  8.66  2/13/2016   Sara Johnson, Ohio Wesleyan                 
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Allie Gast                SR Ohio Norther            8.93       9.05Q  3 
  2 Lyndsey Armstrong         SR Baldwin Wall            9.39       9.37Q  2 
  3 Aamirah Howard            FR Mount Union             9.92       9.55Q  1 
  4 Sara Martinko             SR John Carroll            9.61       9.45q  3 
  5 Olivia Stevens            SR Wittenberg              9.70       9.49q  3 
  6 Alyssa Acevedo            SO Ohio Wesleya            9.73       9.57q  2 
  7 Rebecca Carman            SR Ohio Norther            9.51       9.58q  1 
  8 Olivia Newman             SO Case Western            9.60       9.60q  1 
  9 Taryn Szalay              SR Wooster                 9.85       9.66   1 
 10 Kelsie Steinmetz          JR Ohio Wesleya            9.60       9.81   2 
 11 Niamani Mayes             SO Capital                 9.97       9.88   3 
 12 Emma Burke                FR Wilmington (            9.96       9.90   3 
 13 Carolyn Webster           SO Wooster                10.00       9.96   2 
 14 Jessica Nix               JR Denison                10.00       9.97   1 
 15 Leah Tokarsky             FR Mount Union            10.02       9.98   2 
 16 Bryn Tomczak              FR Denison                10.02      10.10   1 
 17 Sydney McCluer            SO Ohio Norther            9.95      10.24   2 
 
Event 5  Women 60 Meter Hurdles
================================================================================
 Meet Record: #  8.66  2/13/2016   Sara Johnson, Ohio Wesleyan                 
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Allie Gast                SR Ohio Norther            9.05       9.19   10   
  2 Lyndsey Armstrong         SR Baldwin Wall            9.37       9.30    8   
  3 Olivia Stevens            SR Wittenberg              9.49       9.41    6   
  4 Sara Martinko             SR John Carroll            9.45       9.49    5   
  5 Rebecca Carman            SR Ohio Norther            9.58       9.55    4   
  6 Olivia Newman             SO Case Western            9.60       9.57    3   
  7 Aamirah Howard            FR Mount Union             9.55       9.59    2   
  8 Alyssa Acevedo            SO Ohio Wesleya            9.57       9.62    1   
 
Event 7  Women 60 Meter Dash
============================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 6 Best Times
 Meet Record: #  7.76  2/9/2013    Mary Mahoney, Mount Union                   
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Daijana Johnson           FR Mount Union             7.83       7.80Q  2 
  2 Amanda Clay               JR Ohio Wesleya            7.98       7.90Q  1  7.897
  3 Katie Goedecke            SO Mount Union             7.94       7.90q  1  7.900
  4 Bethany Beaver            JR Heidelberg              8.02       8.00q  1 
  5 Kelsey Commager           SR Ohio Norther            8.01       8.01q  2 
  6 Allie Gast                SR Ohio Norther            8.19       8.06q  1 
  7 Carmen D'Ippolito         SO Otterbein               8.17       8.08q  2 
  8 Dana Crofoot              JR Mount Union             8.10       8.10q  1 
  9 Steph Donley              SO Mount Union             8.04       8.11   2  8.102
 10 Rachael Adams             FR Mount Union             8.01       8.11   2  8.109
 11 Taylor Manivanh           FR Capital                 8.05       8.12   2 
 12 Kelsey Grove              FR Heidelberg              8.19       8.17   2 
 13 Jonah Edwards             JR Kenyon                  8.14       8.18   2  8.171
 14 Macie Wright              FR Otterbein               8.18       8.18   1  8.177
 15 Hailey Ferguson           SO Muskingum               8.08       8.24   1 
 16 Skylar Braga              JR Case Western            8.04       8.37   1 
 
Event 7  Women 60 Meter Dash
================================================================================
 Meet Record: #  7.76  2/9/2013    Mary Mahoney, Mount Union                   
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Daijana Johnson           FR Mount Union             7.80       7.82   10   
  2 Amanda Clay               JR Ohio Wesleya            7.90       7.86    8   
  3 Katie Goedecke            SO Mount Union             7.90       7.87    6   
  4 Kelsey Commager           SR Ohio Norther            8.01       8.03    5   
  5 Bethany Beaver            JR Heidelberg              8.00       8.05    4   
  6 Dana Crofoot              JR Mount Union             8.10       8.06    3   
  7 Carmen D'Ippolito         SO Otterbein               8.08       8.11    2   
  8 Allie Gast                SR Ohio Norther            8.06       8.15    1   
 
Event 9  Women 4x200 Meter Relay
===================================================================================
 Meet Record: # 1:45.03  2/9/2013    Mount Union                               
                         T Coughlin, V Clutter, M Mahoney, L Brasdovich    
    School                                               Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Mount Union                                       1:46.40    1:44.38#  3  10   
     1) Steph Donley SO                 2) Marisa Rinaldi SR              
     3) Dana Crofoot JR                 4) Katie Goedecke SO              
  2 Heidelberg                                        1:48.22    1:46.19   3   8   
     1) Bethany Beaver JR               2) McKenzie Biniker SO            
     3) Kelsey Grove FR                 4) Michaela Slone SO              
  3 Ohio Wesleyan                                     1:48.38    1:47.26   2   6   
     1) Amanda Clay JR                  2) Emily Brown JR                 
     3) Cirrus Robinson FR              4) Jaliyah Atkinson FR            
  4 Oberlin                                           1:47.40    1:47.40   3   5   
     1) Lilah Drafts-Johnson JR         2) Annie Goodridge JR             
     3) Emily Kelly SO                  4) Jillian Doane FR               
  5 Capital                                           1:49.59    1:47.74   2   4   
     1) Taylor Manivanh FR              2) Akaila Howard FR               
     3) Hunter Mouser JR                4) Niamani Mayes SO               
  6 Otterbein                                         1:50.10    1:47.98   1   3   
     1) Hailey Acosta FR                2) Carmen D'Ippolito SO           
     3) Macie Wright FR                 4) Raquel Warner FR               
  7 Wittenberg                                        1:46.96    1:48.47   3   2   
     1) Tiarra Avant SO                 2) Samantha Mitchell SO           
     3) Courtney Huck FR                4) Alaina Longshore SR            
  8 John Carroll                                      1:50.06    1:50.05   1   1   
     1) Sara Martinko SR                2) Jessica Swisher JR             
     3) Kendall Miller FR               4) Julia Ricketti FR              
  9 Case Western                                      1:49.99    1:50.95   2 
     1) Skylar Braga JR                 2) Olivia Newman SO               
     3) Marie-Louise Kloster JR         4) Bari Love FR                   
 10 Wooster                                           1:51.85    1:51.32   1 
     1) Emmalee Sullivan FR             2) Taryn Szalay SR                
     3) Koral Kasnyik FR                4) Regan Szalay FR                
 -- Ohio Northern                                     1:48.39         DQ   2 
     1) Allie Gast SR                   2) Meagan Ellinger SR             
     3) Taylor Lavey FR                 4) Taylor Fisher SO               
 
Event 11  Women 1 Mile Run
===================================================================================
 Meet Record: # 5:03.70  2/11/2011   Kimberly Chinn, Baldwin Wallace           
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Heather Sandvik           SO Otterbein            5:09.83    5:05.48   2  10   
  2 Katie Vance               JR Mount Union          5:17.10    5:08.53   2   8   
  3 Shannon Wargo             FR Oberlin              5:17.17    5:10.25   2   6   
  4 Kelly Brennan             FR Baldwin Wall         5:23.37    5:11.52   2   5   
  5 Hilary Reigle             SO Mount Union          5:18.93    5:13.86   2   4   
  6 Katy Foltz                SO Otterbein            5:17.29    5:16.29   2   3   
  7 Erin Simko                SO Otterbein            5:25.21    5:19.99   2   2   
  8 Katie Durisin             FR Mount Union          5:26.70    5:24.13   2   1   
  9 Rachel House              JR Heidelberg           5:33.57    5:29.91   1 
 10 Bella Pendola             FR Baldwin Wall         5:27.74    5:30.73   1 
 11 Genevieve Marchese        SR Ohio Norther         5:32.24    5:30.94   1 
 12 Rachell Resnik            JR Ohio Wesleya         5:29.44    5:32.53   1 
 13 Rheanna Wilson            JR Ohio Wesleya         5:32.02    5:35.00   1 
 14 Amanda Elkins             SO Heidelberg           5:42.30    5:36.56   1 
 15 Sana Qamar                FR Ohio Wesleya         5:27.98    5:42.26   1 
 16 Courtney Hughes-Ksenich   SR Heidelberg           5:44.45    5:50.83   1 
 
Event 13  Women 400 Meter Dash
===================================================================================
 Meet Record: # 56.51  2/11/2011   Mary Mahoney, Mount Union                   
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Lilah Drafts-Johnson      JR Oberlin                59.68      57.12   1  10   
  2 Marisa Rinaldi            SR Mount Union            59.34      57.73   1   8   
  3 Tyra Barnes               FR Wittenberg           1:00.74      59.91   2   6   
  4 Michelle Mosler           SR Ohio Norther         1:00.39    1:00.23   2   5   
  5 Ashura Powell             SO John Carroll         1:01.18    1:00.45   3   4   
  6 Alaina Longshore          SR Wittenberg           1:00.83    1:00.48   2   3   
  7 Joy Nyaanga               SR John Carroll           59.97    1:00.58   1   2   
  8 Noelle Saluan             JR John Carroll         1:01.78    1:00.63   4   1   
  9 Jillian Doane             FR Oberlin              1:01.32    1:00.72   3 
 10 Alyssa Biedron            SR John Carroll         1:01.35    1:00.88   3 
 11 Rachel Schubert           FR John Carroll         1:01.38    1:01.01   4 
 12 Meagan Ellinger           SR Ohio Norther         1:01.53    1:01.17   4 
 13 Cirrus Robinson           FR Ohio Wesleya         1:01.29    1:01.23   3 
 14 Olivia Newman             SO Case Western         1:00.73    1:02.14   2 
 15 Bari Love                 FR Case Western         1:01.79    1:03.82   4 
 
Event 15  Women 800 Meter Run
===================================================================================
 Meet Record: # 2:15.31  2/12/2015   Emily Mazzaferri, Mount Union             
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Katy Foltz                SO Otterbein            2:20.04    2:19.15   2  10   
  2 Kelly Brennan             FR Baldwin Wall         2:23.65    2:19.82   2   8   
  3 Vanessa Pasadyn           FR Case Western         2:23.21    2:20.95   2   6   
  4 Larkin Joseph             SO Capital              2:24.99    2:22.30   2   5   
  5 Allison Rogiers           FR Otterbein            2:22.08    2:22.47   2   4   
  6 Sarah Mason               FR Mount Union          2:26.20    2:22.94   1   3   
  7 Sarah Bedell              SO Otterbein            2:23.40    2:23.17   2   2   
  8 Morgan Smith              FR Ohio Wesleya         2:26.84    2:23.55   1   1   
  9 Nicole Huber              SR Ohio Norther         2:26.50    2:23.81   1 
 10 Hilary Reigle             SO Mount Union          2:25.12    2:24.90   2 
 11 Rachel Bush               SO Ohio Wesleya         2:24.61    2:25.04   2 
 12 Jamie Amoroso             FR John Carroll         2:26.13    2:25.36   1 
 13 Rachel McGuire            JR Mount Union          2:26.87    2:25.46   1 
 14 Lindsey Ruff              SO Otterbein            2:26.82    2:26.86   1 
 15 Emma Harvey               JR John Carroll         2:27.29    2:32.00   1 
 
Event 17  Women 200 Meter Dash
===================================================================================
 Meet Record: # 25.18  2/9/2013    Mary Mahoney, Mount Union                   
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Marisa Rinaldi            SR Mount Union            25.99      25.86   1  10   
  2 Lilah Drafts-Johnson      JR Oberlin                26.41      25.90   1   8   
  3 Katie Goedecke            SO Mount Union            26.66      25.95   2   6   
  4 Daijana Johnson           FR Mount Union            26.80      26.31   2   5   
  5 Grace Nemeth              SO Baldwin Wall           26.85      26.36   2   4   
  6 Bethany Beaver            JR Heidelberg             26.98      26.57   3   3   
  7 Steph Donley              SO Mount Union            26.25      26.67   1   2   
  8 Kelsey Grove              FR Heidelberg             27.18      26.75   3   1   
  9 McKenzie Biniker          SO Heidelberg             27.37      26.90   4  26.891
 10 Dana Crofoot              JR Mount Union            27.07      26.90   3  26.896
 11 Michelle Mosler           SR Ohio Norther           27.09      26.92   3 
 12 Jillian Doane             FR Oberlin                27.45      27.25   4 
 13 Macie Wright              FR Otterbein              27.35      27.42   4 
 
Event 19  Women 3000 Meter Run
================================================================================
 Meet Record: # 9:53.37  2/14/2015   Cara DeAngelis, Ohio Wesleyan             
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Claire Lamb               SO Otterbein           10:11.74   10:12.20   10   
  2 Sarah Fowler              SR Ohio Wesleya         9:57.90   10:12.98    8   
  3 Julissa Poullet           SR Otterbein           10:53.16   10:36.06    6   
  4 Ashlie Baumann            SO Ohio Norther        10:54.46   10:38.56    5   
  5 Cassie Schillero          JR John Carroll        10:37.95   10:41.06    4   
  6 Paschasia Modrzynski      SR John Carroll        11:03.96   10:41.22    3   
  7 Katie Vance               JR Mount Union         10:46.48   10:52.69    2   
  8 Zoe Schilling             FR Ohio Norther        11:01.78   10:53.68    1   
  9 Allison Currey            FR Otterbein           11:14.84   11:01.30  
 10 Kira Judd                 SO Otterbein           11:03.91   11:13.00  
 11 Ellis Beardsley           SR Mount Union         11:08.29   11:15.46  
 12 Rachel House              JR Heidelberg          11:03.07   11:36.58  
 
Event 21  Women 4x400 Meter Relay
===================================================================================
 Meet Record: # 3:58.33  2/9/2013    Mount Union                               
                         A Campbell, H Potts, E Mazzaferri, M Mahoney      
    School                                               Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Ohio Northern                                     4:02.73    3:59.72   3  10   
     1) Meagan Ellinger SR              2) Taylor Fisher SO               
     3) Michelle Mosler SR              4) Emily Richards JR              
  2 John Carroll                                      4:09.52    4:01.98   2   8   
     1) Alyssa Biedron SR               2) Noelle Saluan JR               
     3) Ashura Powell SO                4) Joy Nyaanga SR                 
  3 Mount Union                                       4:05.35    4:07.45   3   6   
     1) Toni Beuck SO                   2) Megan Loetz JR                 
     3) Marisa Rinaldi SR               4) Lindsay Thut FR                
  4 Case Western                                      4:10.92    4:08.86   2   5   
     1) Bari Love FR                    2) Marie-Louise Kloster JR        
     3) Vanessa Pasadyn FR              4) Olivia Newman SO               
  5 Otterbein                                         4:09.35    4:09.45   2   4   
     1) Katy Foltz SO                   2) Allison Rogiers FR             
     3) Hailey Acosta FR                4) Sarah Bedell SO                
  6 Ohio Wesleyan                                     4:10.44    4:09.56   2   3   
     1) Morgan Smith FR                 2) Cirrus Robinson FR             
     3) Amanda Clay JR                  4) Mallory McCormick SR           
  7 Wittenberg                                        4:06.95    4:09.65   3   2   
     1) Katelyn McCohn FR               2) Courtney Huck FR               
     3) Alaina Longshore SR             4) Samantha Mitchell SO           
  8 Oberlin                                           4:12.08    4:10.37   1   1   
     1) Caracol Haley JR                2) Jillian Doane FR               
     3) Gwennie Gardiner JR             4) Lilah Drafts-Johnson JR        
  9 Heidelberg                                        4:08.82    4:10.59   3 
     1) Michaela Slone SO               2) Allison Schwarzbek FR          
     3) Baylee Garrett JR               4) McKenzie Biniker SO            
 10 Capital                                           4:19.30    4:18.43   1 
     1) Caitlyn Tulloss JR              2) Taylor Manivanh FR             
     3) Hunter Mouser JR                4) Larkin Joseph SO               
 11 Baldwin Wallace                                   4:21.30    4:19.02   1 
     1) Lyndsey Armstrong SR            2) Katie Fowler FR                
     3) Annie Quisno FR                 4) Kelly Brennan FR               
 
Event 23  Women Long Jump
==========================================================================================
 Meet Record: # 5.89m  2/14/2015   Melanie Winters, Baldwin Wallace            
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Kelsey Commager           SR Ohio Norther           5.50m      5.51m   18-01.00  10   
      5.32m  5.51m  5.49m  5.46m  FOUL  5.48m
  2 Amanda Clay               JR Ohio Wesleya           5.22m      5.49m   18-00.25   8   
      FOUL  5.49m  FOUL  FOUL  FOUL  5.49m
  3 Annie Goodridge           JR Oberlin                5.38m      5.37m   17-07.50   6   
      5.30m  FOUL  5.27m  5.35m  5.37m  FOUL
  4 Taylor Manivanh           FR Capital                5.22m      5.33m   17-06.00   5   
      FOUL  5.29m  FOUL  5.33m  FOUL  FOUL
  5 Dana Crofoot              JR Mount Union            5.42m      5.29m   17-04.25   4   
      5.05m  5.14m  FOUL  5.12m  5.29m  FOUL
  6 Erin Kasper               SR Baldwin Wall           5.10m      5.23m   17-02.00   3   
      5.12m  FOUL  5.07m  5.14m  5.23m  PASS
  7 Daijana Johnson           FR Mount Union            5.25m      5.19m   17-00.50   2   
      5.00m  5.16m  5.10m  FOUL  5.18m  5.19m
  8 Megan Sievers             FR Ohio Wesleya           5.16m      5.17m   16-11.50   0.50
      4.95m  5.14m  5.13m  5.17m  5.11m  4.82m
  8 Rebecca Carman            SR Ohio Norther           5.23m      5.17m   16-11.50   0.50
      FOUL  5.03m  5.17m  4.87m  4.98m  5.17m
 10 Emily Brown               JR Ohio Wesleya           5.35m      5.11m   16-09.25 
      5.11m  FOUL  FOUL            
 11 Carolyn Webster           SO Wooster                5.09m      5.08m   16-08.00 
      FOUL  FOUL  5.08m            
 12 Ave Spencer               SR Oberlin                4.85m      4.86m   15-11.50 
      4.53m  FOUL  4.86m            
 13 Katie Cameron             SR Wooster                4.88m      4.69m   15-04.75 
      4.45m  4.69m  4.59m            
 14 Katelyn Frandanisa        SO John Carroll           5.09m      4.60m   15-01.25 
      FOUL  4.46m  4.60m            
 -- Alyssa Acevedo            SO Ohio Wesleya           4.89m       FOUL            
      FOUL  FOUL  FOUL            
 
Event 25  Women Triple Jump
==========================================================================================
 Meet Record: # 11.72m  2/12/2005   Doreen Nagawa, Wilmington                  
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Kelsey Commager           SR Ohio Norther          11.47m     11.61m   38-01.25  10   
      10.94m  11.29m  FOUL  11.21m  11.40m  11.61m
  2 Annie Goodridge           JR Oberlin               10.97m     11.25m   36-11.00   8   
      10.57m  FOUL  10.89m  10.74m  10.90m  11.25m
  3 Sam Kelts                 FR Case Western          10.30m     10.59m   34-09.00   6   
      10.56m  10.45m  10.59m  10.25m  10.42m  FOUL
  4 Emily Brown               JR Ohio Wesleya          10.06m     10.51m   34-05.75   5   
      9.88m  9.81m  10.45m  10.24m  10.51m  10.20m
  5 Rebecca Carman            SR Ohio Norther          10.26m     10.46m   34-04.00   4   
      9.72m  10.46m  10.35m  10.28m  FOUL  10.43m
  6 Anne Lee                  SR Denison               10.36m     10.46m   34-04.00   3   
      FOUL  10.26m  10.25m  10.15m  10.46m  FOUL
  7 Summer Robinson           FR Wooster               10.23m     10.44m   34-03.00   2   
      FOUL  FOUL  10.44m  10.34m  FOUL  9.97m
  8 Rachel Willard            JR Case Western          10.37m     10.33m   33-10.75   1   
      FOUL  10.33m  FOUL  10.07m  FOUL  10.02m
  9 Erin Kasper               SR Baldwin Wall          10.34m     10.05m   32-11.75 
      9.81m  9.80m  10.05m  9.86m  9.79m  9.70m
 10 Emily Hilt                FR Capital               10.15m     10.00m   32-09.75 
      9.68m  FOUL  10.00m            
 11 Akaila Howard             FR Capital               10.34m      9.91m   32-06.25 
      9.91m  9.64m  9.84m           
 12 Katelyn Frandanisa        SO John Carroll          10.01m      9.85m   32-03.75 
      9.69m  9.69m  9.85m           
 13 Rachel Tucker             JR Baldwin Wall          10.00m      9.78m   32-01.00 
      9.78m  9.51m  9.05m           
 14 Elizabeth Obi             JR Wooster                9.84m      9.72m   31-10.75 
      9.67m  FOUL  9.72m            
 15 Olivia Woods              SO Oberlin               10.01m      9.69m   31-09.50 
      9.33m  9.41m  9.69m            
 16 Elizabeth Werner          JR Ohio Norther           9.94m      9.46m   31-00.50 
      FOUL  FOUL  9.46m            
 
Event 27  Women High Jump
==========================================================================================
 Meet Record: # 1.72m  2/13/2016   Melanie Winters, Baldwin Wallace            
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Cirrus Robinson           FR Ohio Wesleya           1.68m      1.72m#   5-07.75  10   
     1.45 1.50 1.55 1.60 1.63 1.66 1.69 1.72 1.76 
        P    P    O    O    O    O    O   XO  XXX 
  2 Hannah Hall               JR Denison                1.66m      1.69m    5-06.50   8   
     1.45 1.50 1.55 1.60 1.63 1.66 1.69 1.72 
        O    O    O    O   XO   XO    O  XXX 
  3 Erin Kasper               SR Baldwin Wall           1.65m      1.69m    5-06.50   6   
     1.45 1.50 1.55 1.60 1.63 1.66 1.69 1.72 
        P    P    P    O   XO    O   XO  XXX 
  4 Olivia Hipp               JR Heidelberg             1.60m      1.63m    5-04.25   5   
     1.45 1.50 1.55 1.60 1.63 1.66 
        O    O    O  XXO    O  XXX 
  5 Tiffany Moore             FR Ohio Wesleya           1.62m      1.63m    5-04.25   4   
     1.45 1.50 1.55 1.60 1.63 1.66 
        P    O    O    O   XO  XXX 
  6 Emily Ellyson             FR Muskingum              1.60m      1.60m    5-03.00   3   
     1.45 1.50 1.55 1.60 1.63 
        O    O   XO    O  XXX 
  7 Carolyn Webster           SO Wooster                1.61m      1.60m    5-03.00   2   
     1.45 1.50 1.55 1.60 1.63 
        P    O    O  XXO  XXX 
  8 Nikki Linn                FR John Carroll           1.55m      1.55m    5-01.00   1   
     1.45 1.50 1.55 1.60 
        P    O  XXO  XXX 
  9 Kimberly Taylor           SO Muskingum              1.55m      1.50m    4-11.00 
     1.45 1.50 1.55 
       XO    O  XXX 
 10 Emily Hilt                FR Capital                1.55m      1.50m    4-11.00 
     1.45 1.50 1.55 
        O   XO  XXX 
 11 Morgan Hambrick           JR Mount Union            1.58m      1.50m    4-11.00 
     1.45 1.50 1.55 
        O  XXO  XXX 
 11 Megan Robinson            SO Oberlin                1.51m      1.50m    4-11.00 
     1.45 1.50 1.55 
        O  XXO  XXX 
 13 Mallory Weininger         SO Ohio Norther           1.57m      1.45m    4-09.00 
     1.45 1.50 
        O  XXX 
 14 Kaylee Elliott            SO Oberlin                1.51m      1.45m    4-09.00 
     1.45 1.50 
      XXO  XXX 
 14 Emily Keller              FR Mount Union            1.58m      1.45m    4-09.00 
     1.45 1.50 
      XXO  XXX 
 -- Bailey Flint              FR Case Western           1.52m         NH            
     1.45 
      XXX 
 
Event 29  Women Pole Vault
==========================================================================================
 Meet Record: # 3.70m  2/10/2007   Ashley Johnson, Wilmington                  
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Harmony Kolling           JR Otterbein              3.72m      3.98m#  13-00.75  10   
     2.83 2.98 3.13 3.28 3.43 3.53 3.63 3.73 3.78 3.83 3.88 3.93 3.98 4.01 
        P    P    P    P    O   XO    O    O    O    O    O    O    O  XXX 
  2 Madison Reed              SO Ohio Norther           3.77m      3.93m#  12-10.75   8   
     2.83 2.98 3.13 3.28 3.43 3.53 3.63 3.73 3.78 3.83 3.88 3.93 3.98 
        P    P    P    P    P    O    O    P    O    O  XPP   XO  XXX 
  3 Jenna D'Errico            SR Otterbein              3.70m      3.78m#  12-04.75   6   
     2.83 2.98 3.13 3.28 3.43 3.53 3.63 3.73 3.78 3.83 
        P    P    P    P    O   XO    O  XXO    O  XXX 
  4 Abbey Eisenbrown          SR Mount Union            3.41m      3.63m   11-10.75   5   
     2.83 2.98 3.13 3.28 3.43 3.53 3.63 3.73 
        P    P    O    O    O   XO  XXO  XXX 
  5 Ave Spencer               SR Oberlin                3.55m      3.43m   11-03.00   4   
     2.83 2.98 3.13 3.28 3.43 3.53 
        P    P    O    O    O  XXX 
  6 Kelly Wollenslegal        JR Ohio Norther           3.37m      3.43m   11-03.00   3   
     2.83 2.98 3.13 3.28 3.43 3.53 
        P    P   XO    O    O  XXX 
  7 Jordan Lyle               SR Capital                3.50m      3.43m   11-03.00   2   
     2.83 2.98 3.13 3.28 3.43 3.53 
        P    P    P   XO  XXO  XXX 
  8 Nicole Rozsa              JR Ohio Wesleya           3.41m      3.28m   10-09.00   1   
     2.83 2.98 3.13 3.28 3.43 
        P    P    P    O  XXX 
  9 Angel Myers               SR Mount Union            3.26m      3.28m   10-09.00 
     2.83 2.98 3.13 3.28 3.43 
        P    O    O  XXO  XXX 
  9 Gabrielle Draginoff       FR Wittenberg             3.26m      3.28m   10-09.00 
     2.83 2.98 3.13 3.28 3.43 
        P    O    O  XXO  XXX 
 11 Mariah Hicks              SR Ohio Wesleya           3.26m      3.13m   10-03.25 
     2.83 2.98 3.13 3.28 
        P    O    O  XXX 
 12 Willow Thompson           FR Bluffton               3.25m      3.13m   10-03.25 
     2.83 2.98 3.13 3.28 
        P    P  XXO  XXX 
 13 Taylor Mitchell           FR Mount Union            2.92m      2.83m    9-03.25 
     2.83 2.98 
        O  XXX 
 -- Kelsie Steinmetz          JR Ohio Wesleya           3.41m         NH            
     2.83 2.98 3.13 
        P    P  XXX 
 -- Grace Finney              FR Oberlin                3.35m         NH            
     2.83 2.98 3.13 
        P    P  XXX 
 
Event 31  Women Shot Put
==========================================================================================
 Meet Record: # 14.57m  2/13/2016   Madison Haasz, Heidelberg                  
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Monique Newton            JR Oberlin               15.17m     13.92m   45-08.00  10   
      12.87m  13.83m  FOUL  FOUL  13.92m  FOUL
  2 Kasey Clouse              SR Baldwin Wall          13.18m     13.25m   43-05.75   8   
      12.39m  12.39m  13.25m  FOUL  FOUL  12.53m
  3 Erica Zimmer              FR Otterbein             12.46m     13.01m   42-08.25   6   
      11.76m  12.36m  12.22m  FOUL  FOUL  13.01m
  4 Ashley Freshkorn          SR Capital               12.78m     12.94m   42-05.50   5   
      11.99m  12.94m  12.11m  11.96m  11.85m  12.15m
  5 Amber Thomas              JR Capital               13.31m     12.87m   42-02.75   4   
      12.23m  12.44m  11.68m  12.87m  12.43m  12.17m
  6 Marie Thornton            JR Otterbein             12.20m     12.70m   41-08.00   3   
      12.10m  11.75m  11.83m  12.70m  12.34m  12.37m
  7 Ana Richardson            JR Oberlin               13.04m     12.69m   41-07.75   2   
      FOUL  12.57m  12.19m  FOUL  12.69m  FOUL
  8 Jasmine Keegan            FR Oberlin               12.38m     12.68m   41-07.25   1   
      11.99m  0.32m  12.68m  11.65m  12.13m  11.56m
  9 Quinn Crowe               FR Mount Union           12.24m     12.04m   39-06.00 
      FOUL  11.09m  12.04m  10.64m  11.26m  FOUL
 10 Lauren Stacy              JR Wilmington (          12.96m     11.88m   38-11.75 
      11.87m  11.88m  11.61m         
 11 Cassandra Laios           JR Case Western          12.64m     11.84m   38-10.25 
      10.31m  11.84m  11.00m            
 12 Madeline Ziccardi         JR Baldwin Wall          12.08m     11.80m   38-08.75 
      FOUL  11.80m  FOUL         
 13 Arlesha Cospy             JR Denison               12.77m     11.72m   38-05.50 
      11.72m  FOUL  FOUL           
 14 Brooke Buckhannon         FR Baldwin Wall          12.15m     11.58m   38-00.00 
      11.15m  11.38m  11.58m         
 -- Naeisha McClain           FR Oberlin               13.39m       FOUL            
      FOUL  FOUL  FOUL         
 
Event 33  Women Weight Throw
==========================================================================================
 Meet Record: # 18.55m  2/13/2016   Kim Gallavan, Baldwin Wallace              
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Ana Richardson            JR Oberlin               17.30m     17.25m   56-07.25  10   
      FOUL  FOUL  15.82m  16.94m  FOUL  17.25m
  2 D'Nae Reese               JR Bluffton              17.71m     17.24m   56-06.75   8   
      16.63m  17.19m  17.24m  16.55m  16.43m  17.24m
  3 Monique Newton            JR Oberlin               16.45m     16.86m   55-03.75   6   
      FOUL  FOUL  15.68m  16.86m  FOUL  FOUL
  4 Lauren Stacy              JR Wilmington (          16.59m     16.09m   52-09.50   5   
      14.65m  16.09m  15.05m  FOUL  15.96m  15.86m
  5 Courtney Berish           SR Mount Union           15.68m     15.57m   51-01.00   4   
      14.68m  15.54m  FOUL  15.57m  FOUL  15.16m
  6 Kasey Clouse              SR Baldwin Wall          15.60m     15.38m   50-05.50   3   
      13.92m  14.87m  15.15m  FOUL  15.38m  14.92m
  7 Emily Finnegan            SO Otterbein             14.65m     15.21m   49-11.00   2   
      15.21m  14.98m  15.08m  14.89m  FOUL  14.70m
  8 Rebecca Olashuk           SR Ohio Norther          15.38m     15.13m   49-07.75   1   
      14.15m  14.69m  14.35m  15.13m  14.50m  FOUL
  9 Alexis Walker             SR Defiance              14.63m     14.35m   47-01.00 
      14.35m  13.81m  13.01m  13.97m  13.06m  13.78m
 10 Cecelia Longo             FR Oberlin               14.57m     14.33m   47-00.25 
      12.76m  14.33m  13.98m            
 11 Ashley Freshkorn          SR Capital               14.71m     14.19m   46-06.75 
      13.81m  14.19m  13.99m           
 12 Naeisha McClain           FR Oberlin               15.45m     13.98m   45-10.50 
      FOUL  13.56m  13.98m            
 13 Alexis Johnson            SO John Carroll          14.38m     13.30m   43-07.75 
      FOUL  13.30m  FOUL           
 14 Cassandra Laios           JR Case Western          14.89m     11.70m   38-04.75 
      11.70m  FOUL  FOUL           
 -- Temi Omilabu              SR Case Western          16.27m       FOUL            
      FOUL  FOUL  FOUL           
 -- Arlesha Cospy             JR Denison               15.26m       FOUL            
      FOUL  FOUL  FOUL           
 
Event 36  Women Indoor Pentathlon
================================================================================
 Meet Record: #  3651  2/14/2016   Melanie Winters, Baldwin Wallace            
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Emily Brown               JR Ohio Wesleya                       2772   10   
  2 Emily Hilt                FR Capital                            2557    8   
  3 Mary Lauletta             SR Kenyon                             2456    6   
  4 Jessica Nix               JR Denison                            2451    5   
 
Event 36  Indoor Pentathlon: #1 Women 60 Meter Hurdles Indoor Pentathlon
=======================================================================
 Meet Record: #  8.88  2/14/2016   Melanie Winters, Baldwin Wallace            
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Jessica Nix               JR Denison                  10.00     712
  2 Emily Brown               JR Ohio Wesleya             10.35     648
  3 Emily Hilt                FR Capital                  10.50     621
  4 Mary Lauletta             SR Kenyon                   10.87     558
 
Event 36  Indoor Pentathlon: #2 Women High Jump Indoor Pentathlon
=================================================================================
 Meet Record: # 1.70m  2/14/2016   Melanie Winters, Baldwin Wallace            
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Emily Hilt                FR Capital                  1.55m    5-01.00    678
     1.37 1.40 1.43 1.46 1.52 1.55 1.58 
        O    O    O    O    O    O  XXX 
  2 Jessica Nix               JR Denison                  1.43m    4-08.25    544
     1.34 1.37 1.40 1.43 1.46 
        O    O    O    O  XXX 
  3 Emily Brown               JR Ohio Wesleya             1.37m    4-06.00    481
     1.22 1.25 1.28 1.31 1.34 1.37 1.40 
        O    O    O   XO    O    O  XXX 
  3 Mary Lauletta             SR Kenyon                   1.37m    4-06.00    481
     1.22 1.25 1.28 1.31 1.34 1.37 1.40 
        O    P    O    O    O    O  XXX 
 
Event 36  Indoor Pentathlon: #3 Women Shot Put Indoor Pentathlon
=================================================================================
 Meet Record: # 11.00m  2/14/2016   Aedin Brennan, Denison                     
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Mary Lauletta             SR Kenyon                   9.49m   31-01.75    496
      9.31m  9.06m  9.49m            
  2 Jessica Nix               JR Denison                  9.15m   30-00.25    474
      8.11m  8.42m  9.15m            
  3 Emily Brown               JR Ohio Wesleya             8.87m   29-01.25    456
      8.41m  7.14m  8.87m            
  4 Emily Hilt                FR Capital                  8.01m   26-03.50    400
      7.46m  8.01m  6.99m            
 
Event 36  Indoor Pentathlon: #4 Women Long Jump Indoor Pentathlon
=================================================================================
 Meet Record: # 5.71m  2/14/2016   Melanie Winters, Baldwin Wallace            
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Emily Brown               JR Ohio Wesleya             5.17m   16-11.50    606
      4.99m  FOUL  5.17m            
  2 Mary Lauletta             SR Kenyon                   4.67m   15-04.00    472
      4.67m  4.47m  4.58m            
  3 Emily Hilt                FR Capital                  4.66m   15-03.50    469
      FOUL  4.66m  FOUL            
  4 Jessica Nix               JR Denison                  4.39m   14-05.00    401
      3.88m  4.30m  4.39m            
 
Event 36  Indoor Pentathlon: #5 Women 800 Meter Run Indoor Pentathlon
=======================================================================
 Meet Record: # 2:26.07  2/8/2015    Aedin Brennan, Denison                    
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Emily Brown               JR Ohio Wesleya           2:39.28     581
  2 Mary Lauletta             SR Kenyon                 2:51.42     449
  3 Emily Hilt                FR Capital                2:57.44     389
  4 Jessica Nix               JR Denison                3:05.03     320
 
                    Women - Team Rankings - 18 Events Scored
===============================================================================
    1) Mount Union                105        2) Otterbein                  97   
    3) Ohio Northern               81.50     4) Oberlin                    77   
    5) Ohio Wesleyan               73.50     6) Baldwin Wallace            52   
    7) Capital                     37        8) Case Western               35   
    9) John Carroll                34       10) Heidelberg                 21   
   10) Denison                     21       12) Wittenberg                 19   
   13) Muskingum                   13       14) Kenyon                      9   
   15) Bluffton                     8       16) Wilmington (Ohio)           5   
   17) Wooster                      4                                           
 
                    Men - Team Rankings - 18 Events Scored
===============================================================================
    1) Mount Union                174.50     2) Otterbein                  74   
    3) Ohio Wesleyan               73.50     4) Case Western               70   
    5) Ohio Northern               53        6) Baldwin Wallace            51   
    7) John Carroll                45        8) Capital                    32   
    9) Heidelberg                  29        9) Wilmington (Ohio)          29   
   11) Bluffton                    21       12) Wittenberg                 16   
   13) Wooster                     11.50    14) Denison                     7   
   15) Muskingum                    6.50    16) Defiance                    4   
   16) Oberlin                      4       18) Kenyon                      1